Už v září se v Praze otevře první Starbucks Reserve Clover kavárna. Abychom si alespoň trochu vysvětlili, co to znamená, a zkrátili si dlouhé čekání na tuto slavnostní událost, připravili jsme si pro vás krátkou exkurzi do světa Starbucks Reserve - můžete to brát jako ochutnávku, abyste věděli, na co se těšit :-)

Co je Stabucks Reserve?

Všichni naši partneři se o existenci ReserveTM  káv a kaváren dozvídají už během školení Starbucks zážitku, velká část se s těmito kávami nasocial-coffee-wood-table-indoors-reserve-whole-bean kavárně potkává ve chvíli, kdy jí někdo z Coffee Masterů nebo baristů dostane za odměnu, doveze z cest, a dělí se o ní s ostatními v rámci coffee tastingů. Coffee Masteři se něco dalšího dozvědí během svého tréninku, ale v podstatě převážně informaci, že se jedná o tzv. mikroloty, tedy kávy, které se pěstují pouze v malých sklizních, a že se každá z takto sklizených káv praží ve speciální pražírně (Starbucks ReserveTM Roastery & Tasting Room) tak, že nelze přesně říci, zda je „medium“, „dark“ nebo „blonde“. A že žádná další z káv už nikdy nebude chutnat stejně, i když bude pocházet ze stejné farmy, a bude pražená plus mínus stejně. ReserveTM kávy se také od core i promo káv odlišují svým minimalistickým balením – balíček je černý s měděným písmenem R, označený EDU kartičkou připnutou k balíčku klipsem. Balení vypadá mnohem luxusněji, a samozřejmě, že je mnohem praktičtější vyrábět univerzální obal, vzhledem k malému množství káv.

Není Reserve jako Reserve 🙂

Co pro mě ale bylo novinkou, o které jsem nevěděla, byla informace, že konceptů kaváren ReserveTM je několik, a odlišují se od sebe vybavením a nabídkou nápojů.

Starbucks Reserve TM Clover je typ kaváren, ve kterých je vedle klasického baru (a tudíž jsou k dispozici „core“ nápoje) k dispozici Clover TM, Chemex, Pour Over, Vacuum Pot a Nitro Cold Brew. Taková kavárna se bude otevírat právě v Praze ?

Starbucks Reserve TM Bar je koncept, kdy jsou vedle metod, vyjmenovaných výše, dostupné ještě další, například espresso přístroj Black Eagle (pákový kávovar), který umožňuje ochutnat další variantu nápojů připravenou z Reserve TM kávy.social-coffee-table-indoors-reserve-third-place-roastery-wood-chemex-hands

Starbucks Reserve TM Store je typ kaváren, které mají speciální menu, a to co se týká jak nápojů, tak i jídla. Baristé v těchto kavárnách tedy pracují pouze s alternativními metodami přípravy, mají v popisu práce dělat „show“, a nepřipraví vám žádný z nápojů z „core“ nabídky.

Starbucks ReserveTM Roastery je zákaznicky asi nejpřitažlivější typ poboček s označením ReserveTM. Je to hlavně z toho důvodu, že Roasteries mají pražírnu přímo uvnitř, a zákazníci se tak mohou stát přímo součástí celého procesu a pozorovat samotné pražení ReserveTM káv. Stejně jako u předchozího typu provozovny, ani tady vám nepřipraví žádný z „nápojů se zeleným kolečkem“ (tedy z klasické nabídky kaváren).

Tereza Adámková, Barista Recruiter, HR partner CZ/SK

Tak co, už se těšíte? ?

 

„Love What You Do“