? Dokonce i vláda v tu dobu podpořila produkci kávy a slíbila každému farmáři, který vypěstuje 91 kg kávy obdrží finanční ocenění. Tohoto fenoménu si rychle všimli němečtí přistěhovalci, a ti zde založili kávový průmysl. Pěstováním kávy se živí 70% guatemalské společnosti (65% z nich stále žije pod hranicí chudoby). Dnes zde existuje cca 90 000 kávových farem, farmiček a drobných pěstitelů.
? Z geografického hlediska má Guatemala velmi výhodnou polohu:
- Omývají ji vody dvou oceánů – Atlantik a Pacifik
- Typickým pro tuto oblast je mírné podnebí a dostatek srážek
- 37 sopek, které se nacházejí na území Guatemaly zajišťují, že půda je obohacena o minerální látky
⛰ Na jihu země, kde se nachází horské svahy Sierra Madre, je káva pěstována nejvíce. Celkem má Guatemala 8 pěstitelských oblastí: Acatenango, Antigua, Atitlán, Fraijanes, Huehuetenango, Nuevo Oriente, Cobán a San Marcos.
? Káva se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách ( 1200 – 1800 metrů) nad hladinou moře, kde je výraznější střídání teplot během dne a noci. Toto střídání pomáhá vyvinout hutnější zrnko a ve výsledku i komplexnější chuť.
? Součástí stálé nabídky Starbucks je káva, která pochází z oblasti Antigua. Tato oblast je výjimečná tím, že je obklopená třemi sopkami (Agua, Fuego a Acatenango).
? Právě sopka Fuego svou aktivitou obohacuje půdu o popel a další cenné minerální látky, které přispívají k vyšší kvalitě půdy. Vrstva popelu, která se utvoří na povrchu země, má schopnost udržovat vlhkost v půdě a pomáhá tak v období sucha. A proto naše Guatemala má jemně kořenitou chuť s chutí kakaa, pražených oříšku, a dokonce v ní někdo může cítit třeba citrusy nebo čokoládu.
☕️ Káva pokaždé chutná jinak, každý v ní cítí něco svého, ale o tom, že chuť je vyvážená a čistá, se nedá debatovat. Stupeň pražení je medium roast.
? Na balíčku této kávy je ptáček – kvesal chocholatý, který je národním symbolem Guatemaly a zároveň je zobrazen na moderní vlajce a státním znaku. Dřív se jeho ocasní peří používalo jako platidlo. Proto se ve své době dostal na seznam ohrožených druhů – dlouhá ocasní pera mají jen samečci. Ale dnes se podle něho jmenuje místní měna – guatemalský quetz.
? Kvesal je hrdinou svobody indiánů v Mexiku a Střední Americe. Podle jedné legendy, kdysi dávno (1524) španělský dobyvatel Pedro de Alvarad bojoval s mayskými bojovníky prince Tecum Umana. Kvesal se snažil španělským vojákům překážet, lítal jim nad hlavami a zaháněl je klováním. Ale ani s ním se princovi Tecum Umana a jeho vojákům nepodařilo zvítězit, a když tisíce vojáků umírali, tak posvátní ptáci klesli na jejich těla a nasáli do svého peří jejich krev.
? Všimněte si stříbrných trojúhelníků na obalu kávy, které znázorňují 3 sopky. Vzory, které najdete na pozadí jsou typické pro Guatemalu a najdeme je na tradičním oděvu místních obyvatel.
? Zkuste ochutnat Antiguu připravenou ve French Press, nalitou přes led a vymačkejte do ní pomerančovou šťávu (nebo jednoduše použijte pomerančový džus), je to opravdu skvělá kombinace!
Baristky z Muzea – Nastěnka, Lůca, Míša